Kõik algab peapesust ja šampooni ning palsami valikust, kuid on ka teisi nüansse, mida tuleb teada.

Šampoon valitakse alati lähtudes peanaha seisundist ja palsam lähtudes juuste seisundist, sest šampoonil on otsene kontakt peanahaga, palsamil aga mitte.
Tihtipeale on peanahk rasune ja läheb kiiresti mustaks, juukseotsad on aga kuivad. Sellisel juhul peaks šampooni valima kerge, nt. kohevustandva või igapäevaseks pesuks mõeldud ning palsami niisutava või toitva.

Salongitooted on kvaliteetsemad kui poetooted, kuna sisaldavad parimaid hooldusaineid ega sisalda halbu silikoone. Halvad silikoonid on vees mittelahustuvad silikoonid, mis kuhjuvad peanahale ja juuksepinnale, ladestuvad sinna ja tekitavad umbse kihi ümber juuksekarva ja juuksesibula.

Peanahale võib silikoon tekitada mitmesuguseid probleeme, alates kõõmast, vistrikest, kuni halvematel juhtudel juuste väljalangemiseni. Juustele annab ebakvaliteetne silikoon petliku kammitavuse ja läike, aga tegelikult hakkab juus selle kihi all närbuma ja kuivama ning lisaraskuse tõttu ka katkema. Üldjuhul, kui pesta poetoodetega, siis iga pesukorra järel jääb juustesse 1 kiht silikooni ja kui pesta kuu aega poetoodetega, siis on umbes 30 kihti seda silikooni. See on juustele sama hull tunne, kui tõmmata 30 kihti toidukilet ümber keha – umbne, ebamugav, ei saa toitaineid, vitamiine, niiskust.

Salongitooted sisaldavad küll ka silikoone, kuid need on head veeslahustuvad silikoonid. Silikoon iseenesest annab juustele kammitavuse ja läike. Päris ilma nendeta ei saa, kuid head silikoonid jätavad juustele ainult ühe kaitsva kihi. Iga kord pead pestes, pesed esmalt vana kihi maha ning peale jääb üks uus värske kiht, mis kaitseb juukseid keskkonnakahjustuste eest.

Lisaks halbadele silikoonidele on poetoodetes raviaineid terve pudeli kohta heal juhul vaid 0,1-1% ja isegi see vähene ei suuda tungida läbi selle silikoonikihi, mis juukseid katab. Salongitoodetes on seevastu raviaineid 30-60% pudeli kohta. Siit tuleneb ka salongitoodete ja poetoodete hinnavahe – kui poetoodete koostises on enamjaolt vesi ja silikoon, siis salongitoodetes ravivad ja hooldavad ained.
Et juus ei muutuks hapraks, elutuks, ei kaotaks läiget ega katkeks, siis on parem osta juuksehooldustooteid ainult salongist, kus on valiku tegemiseks võimalik küsida ka professionaalilt nõu.

Erinevus kallimate ja odavamte salongitoodete vahel seisneb tehnoloogias. Siin kehtib üldiselt reegel, et kallimad on paremad. Kallimatel on tehnoloogia välja töötatud selliselt, et kõigepealt liiguvad raviained juuksekarva pealt juuksetuumani ja siis hakkavad sealt väljapoole oma tööd tegema, odavamatel aga liiguvad raviained pealtpoolt sissepoole, kuid tihtipeale jääb tehnoloogia puudulikuks ja kõik ained ei jõua tuumani – seega ei suuda nad 100%-selt juukseid hooldada.

Kallimad salongitooted sisaldavad rohkem raviaineid ning vähem vett, mis tähendab seda, et need on konsentreeritumad kui odavamad salongitooted ning neid kulub vähem.

JEM Ilusalong soovitab ja kasutab ka ise salongis Joico, Alterna ja Löwengrip tooteid. Viimati lisasime oma tootevalikusse ka Brand kodumaise viimistlussarja meestele.

Joico juuksehooldustooteid ja värve hindame kõrgelt tänu neis olevale unikaalsele tehnoloogiale, mis laseb niisutavatel ja ravivatel ainetel sügavalejuuksekarva tungida.

Kui rääkida Joico värvidest, siis Joico VeroK-Pak on ainus juuksevärv maailmas, mida on tunnustatud ilumaailma auhinnaga – Abby Award. Saanud on ta selle oma värvitehnoloogia eest, mis suudab juuksepoorid õrnalt avada, et siis niiskuse- ja värvimolekulid sügavale juukse sisemusse transportida.

Tänu sellele tehnoloogiale saavad juuksed ilusa ja kauapüsiva värvi ning samas ka sügavniisutava ravi ja ilusa läike.

Kõige lihtsam on lasta salongis teha oma juustele sügavpuhastav pesu, mis leotab ja sulatab need silikoonid lahti või siis osta salongist koju kaasa sügavpuhastav šampoon, millega teha 2-3kordne pesu ja lasta iga kord šampoonil 5 min juustes mõjuda.

Kui hakata kohe kasutama salongitooteid eelnevalt sügavpuhast tegemata, siis võtab see kulumine umbes kuu aega ja selle aja jooksul võib tekkida pähe kõõmapuru, mis on lahti ligunev halb silikoon. Lisaks ei maksa selle kuu aja jooksul veel väga loota sellele, et ravi- ja niisutavad ained juukse sisemuseni jõuavad.

Sügavpuhastavat šampooni võib kodus kasutada aga ka muul otstarvel. Näiteks kui on soov eemaldada viimistlusvahendite, kloori ja ka kangete ravimite, näiteks antibiootikumide jääke. Sellisel juhul on soovitatav sügavpuhastavat šampooni kasutada üks kord kuus – see puhastab juuksed jääkidest ning paneb need läikima. Selle efekt võrreldav kooriva geeli kasutamisega nahale.

Lisaks on sügavpuhastava šampooniga soovitatav pesta ka enne värvimist, sest see eemaldab vanad üleliigsed värvijäägid. Peale värvimist tuleks aga sügavpuhastavast šampoonist 2 nädalat eemale hoida, sest vastasel juhul kisub see värvipigmendi juuksest välja ning värv tuhmub.

Tundub naljakas, aga enamus inimesi teevad seda valesti! Mida tuleks siis teada? Esiteks tuleks pead pesta šampooniga alati 2 korda, sest esimese korraga pesed maha mustuse ja tolmu, teise korraga pesed aga juuksed sügavuti puhtaks ning siis hakkavad ka raviained juuste kasuks tööle.

Kui pesta salongitoodetega, mis on konsentreeritumad kui poetooted, siis piisab väikestest kogustest ning ei tasu lasta end häirida sellest, et šampoon esimesel korral ei vahuta – see on täiesti normaalne. Ühe pesukorra jaoks on paras kogus umbes pool tl šampooni, mis tuleb enne käte vahel laiali hõõruda ja seejärel korralikult peanahale masseerida.

Juusteotsetele eraldi šampooni kanda ei ole vaja, sest see vaht, mis valgub otstele, peseb juba otsad puhtaks. Enne šampooni peanahale kandmist peavad juuksed olema korralikult märjaks tehtud, et šampoon saaks ilusasti peas laiali minna. Vajadusel võib ka korgi sees šampooni veega lahjendada, et paremini seda pähe jaotada.

Seejärel tuleks korralikult masseerid ja vahepeal lisad törtsu vett, masseerida uuesti ja nii mitu korda. Erilist tähelepanu tasub pöörata kõrvatagustele ja näo- ning kuklaäärsetele juustele, kuna need kohad lähevad kõige kiiremini mustaks. Hea on šampoonil lasta ka peas natuke aega mõjuda, et see mustuse paremini lahti saaks leotada ja raviained juustesse jõuaks tungida.

Kui juuksed esimene kord pestud, tuleb neid korralikult loputad ja siis korrata sama protseduuri veelkord. Loputada on alati vaja korralikult, sest kui šampoon jääb korralikult välja loputamata, siis lähevad juuksed kiiremini mustaks.

Enne palsami kasutamist tuleb vesi juustest käterätikuga välja kuivatada. Ainult väänamisest ei piisa ja ega tegelikult väänamine ei olegi juustele hea, kuna see lõhub juukseid. Kui juuksed jäävad liiga märjaks, siis palsam lahjeneb ja libiseb juuksepinnalt maha. Seega, et palsam saaks juustes oma tööd teha, peavad juuksed olema ilusasti rätikukuivad.

Meeles tuleb pidada, et kui šampoon kantakse peanahale, siis palsam juustele. Kui kogustest rääkida, siis palsamit tuleb panna nii palju, kui vaja aga mitte liiga palju. Peab tundma, et kõik juuksed on kaetud ja et palsam imendub juustesse, mitte ei jää üleliia juuksepinnale.

Kui palsam peas, võib juuksed laia kammiga läbi kammida, selleks et palsam jaotuks ühtlasemalt või siis kergelt sõrmedega juukseid mudida. Oluline on jälgida palsami mõjuaega, mis on tavaliselt pudelil kirjas ning see siis ka täis hoida, sest vastasel juhul ei jõua kõik vajalikud ained juustesse imenduda. Pigem hoida peas kauem kui vähem! Lõpuks hoolikalt loputada sooja veega, mitte väga kuumaga, sest väga kuum vesi ärritab peanahka ja liiga jahe jälle ei pese šampooni ja palsamit välja.

Viimane loputusvesi võib olla jahedam, sest siis püsivad juuksed kauem puhtad. Nipp seisneb siin selles, et kui soe vesi avab rasunäärmed, siis külm vesi suleb need ning seetõttu ei hakka rasueritus kohe pihta ja juuksed püsivadki kauem puhtana.

Kui juuksed pestud, pigista nendest õrnalt vesi välja, ära peksa ega vääna ega rapsi neid, sest märgi juukseid on väga lihtne katki venitada. Rätikuturbanit ei ole ka soovitatav pähe jätta kauemaks kui minut, sest siis hakkab juba vajalik niiskus juuksest rätikusse imenduma ja see muudab juukseotsad kuivaks.

Juukseid katavad soomused, mis kaitsevad juukseid keskonnakahjustuste eest ja ka föönitamise, triikimise ning päikese eest. Kui šampoon avab juukse soomused, et juuksed saaksid ilusasti puhtaks, siis palsam sulgeb soomused.

Seega, et juukse soomused oleks ilusasti suletud ja juus kaitstud, tuleks kasutada palsamit iga kord peale šampooniga pesemist. Kusjuures, palsamit tuleb hoida juustes niikaua, kui pudelil kirjas on, sest sinna on märgitud aeg, mis kulub raviainete juustesse sisenemiseks.

Põhimõtteliselt võib, kuid pähejäetav palsam, ei suuda kunagi täielikult sulgeda juuksesoomuseid ega ole nii tõhus. Üldiselt on pähejäetav palsam mõeldud lisaks mahaloputatavale palsamile, et parandada juuste kammitavust ja anda nendele lisaniiskust. Seega on soovitatav ikkagi kasutada ka mahaloputatavat palsamit.

Juuksemaskid on juustele lisatoit. Kui tegemist on 100% tervete juustega, siis maski teha ei ole vaja. Kui juuksed on väga rikutud, siis nad vajavad hädasti lisatoitu ehk maski. Kui tihti juuksemaski teha, kui kaua peas hoida ja kas see vajab ka palsamit peale, sõltub maski intensiivsusest.

Üldjuhul on selline info ka toote peal kirjas. Selle kohta, millist maski aga konkreetne juus vajab, oskab kõige paremini öelda juuksur. Omapäi juuksemaski ostes arvab valdav enamus, et nende juuksed on väga rikutud ning vaja on kõige ravivam toode osta, kuid ettevaatust juuste ületoitmisega!

Ületoidetud juus näeb samamoodi õnnetu välja nagu rikutud juuski ja kui valida vale mask, siis võib kasu asemel hoopis kahju teha. Näiteks, kui teha proteiinimaski juustele, mis vajavad tegelikult niiskust, siis tulemuseks on see, et juus muutub veel kuivemaks ja kangemaks ja hakkab veel rohkem murduma, sest proteiinid annavad juustele tugevuse. Kui aga rikutud juukseid üle niisutada, siis hakkavad nad venima. Sellistele juustele on vaja hoopis proteiine, et nad tugevamaks ja vastupidavamaks muuta.

Tihti soovitavad vanaemad igasuguseid kodukootud toiduainetest juuksemaske, kuna omal ajal polnud spetsiaalseid juuksehooldustooteid ning tuli nii mõndagai ise leiutada.

Eks mingi tõepõhi neil retseptidel taga on, kuid see efekt, mis saavutatakse koduste vahenditega, on pigem väline kui seespidine. Kui laskuda molekulaartasemele, siis juuksed suudavad vastu võtta ainult teatud suurusega molekule ja selleks, et saavutada vajalik molekuli suurus, on vaja tooraineid vastava tehnoloogiaga töödelda. Alles siis suudab juus omastada teatud proteiine ja muid kasulikke aineid.

Vanasti muna ja leivaleotist pähemäärimine toimis, kuna siis ei olnud inimestel juuksed nii rikutud ja keemiliselt töödeldud. Saavutati mingi väline efekt ja oldi selle tulemusega rahul. Kuna tänapäeval soovib aga inimene, et juus oleks ka seespidiselt terve, siis on mõistlik ikkagi usaldada professionaalseid tooteid, mille toime on tõestatud. Toiduaineid tasub aga pigem süüa, kui pähe määrida – nii on neist juustele rohkem kasu.

Kui on kvaliteetne föön, siis ei kahjusta föönitamine juukseid, aga siiski ei maksaks neid kuivatada kõige kuumema õhuga. Kõige tõhusamalt ja kiiremalt saab juuksed kuivaks vaheldumisi külma ja kuuma õhuga föönitades. Soovitatav on juukseid föönitada ülevalt alla, piki juuksekarva, sest siis föönitad ühtlaselt piki juuksesoomuseid ning föönisoojus aitab soomusel sulguda.

Seega mõõdukas föönitamine on isegi juustele kasulik. Triikimisega ei maksa üle pingutada. Igapäevane triikimine ei tee juustele head, isegi siis kui kasutada kuumakaitset. Kuus mõned korrad triikida on okei, kuid kindlasti ei tohi unustada kuumakaitset, mida on soovitatav kanda rätikukuivadesse juustesse. Seda seetõttu, et niiske juus imab kõik vajalikud ained paremini endasse.

Triikida võib aga vaid täiesti kuivi juukseid, kuna triikijate keskmine kuumus on 180 kraadi ning kui juus on märg, siis läheb juukses olev vesi keema, juuksekarv paisub ning murdub katki.

Pärast föönitamist tasub pisut oodata või lasta juustele mõned sekundid jahedat õhku. Kui siis katsudes ei ole juustes niiskust tunda, on juuksed kuivad. Kõige kindlam on aga lasta juustel pärast föönitamist mõnda aega niisama õhu käes olla ja alles siis triikima hakata. Silmas peab ka pidama, et mida sirgemaid juukseid tahta, seda väiksemate salkude kaupa neid triikima peaks.

Salongivärvid on paremad selle poolest, et need juuksesõbralikumad. Poevärvid on väga kanged ja rikuvad tugevasti juukseid, sest neis on ammoniaagitase maksimumini viidud. Seda seepärast, et igaüks saaks kodus soovitud tulemuse.

Ammoniaak on aine, mis aitab juuksekarval paisuda, et värvipigmendid saaksid juuksesse tungida ja sinna püsima jääda. Salongivärvides on ammoniaagitase madalam, kuid ka siin leidub erinevusi. Kui odavamates salongivärvides on hooldavaid aineid vähem ja ammoniaaki rohkem, siis kallimates vastupidi, ammoniaaki vähem ja raviaineid rohkem.

Viimasel ajal reklaamitakse ka palju ilma ammoniaagita värve, kuid siin tuleks olla ettevaatlik, kuna see aine, mida ammoniaagi asemel kasutatakse on lühikest aega testitud ning pole teada selle tegelikku mõju juustele. Seevastu ammoniaaki on kasutatud aastakümneid ning selle toimet teatakse põhjalikult ning tänu sellele osatakse värvidesse lisada ka piisavalt ravi- ja niisutavaid aineid.

JEM Ilusalong kasutab Joico Vero K-Pak juuksevärve, mis on madalaima ammoniaagi-sisaldusega värvid Euroopas. Joico juuksevärv on väljatöötatud nii, et juuksepoore ei ava mitte ammoniaak vaid niiskusemolekulid, mistõttu sarvkest ei saa kahjustatud ning juuksed on ka pärast värvimist terved ja läikivad.

Joico juuksevärvid on ainulaadsed veel selle poolest, et samaaegselt värvimisele, saavad juuksed ka ravi ning nende sutruktuur taastatakse ning tänu ainulaadsele karva tungimise tehnoloogiale, mis laseb värvimolekulidel sügavale juuksekarva tungida, püsivad värvid ka kaua peal.

Püsivärvid suudavad katta halle juukseid 100%-liselt ja helendada juukseid mitme astme võrra, kergvärvid aga eelnevat ei suuda. Kergvärvidega on võimalik värvida tumedamaks või siis samasse tumedusastmesse, anda juurde erinevat tooni, näiteks punakamat, oranžikamat, lillakamat. Kergvärvid ei kata küll 100%-liselt halle juukseid, kuid mõnikord erandina suudavad nad vähest halli siiski katta. Kergvärvid tungivad juuksesse tavaliselt lisasoojusega või niiskusega.

Kantakse kergvärvi alati äsja pestud juustesse, et see saaks kerge vaevaga pealmistesse juuksekihtidesse tungida. Üldiselt kergvärvides ei ole ammoniaaki, seega on need juuksesäästikud ja ideaalsed olemasoleva tooni värskendamiseks. Parimatele kergvärvidele on lisatud ka UV kaitse ja ekstraniiskus ja superläikeained. Väga professionaalsed ja juuksesäästlikud on Joico värvid, nende kohta võib isegi öelda, et maailma juuksesõbralikumad värvid, sest nendes leidub palju häid raviained ja ammoniaagitase on minimaalne.

Püsivärvide ja kergvärvide hulka segatakse vesinikku, mis paneb värvimolekulid aktiveeruma. Paljud arvavad ekslikult, et ammoniaak ongi vesinik, aga ei ole. Värv sisaldab ammoniaaki, vesinikku saab mõõta protsentides. Mida kõrgem on vesiniku protsent, seda rohkem suudab vesinik helendada juukseid, st. kiskuda juuksest välja naturaalseid värvipigmente. Heledamaks värvimise puhul kasutatakse üldiselt 6%-st, 9%-st või 12%-st vesinikku, samasse tooni värvimise puhul 3%-st või nõrgemat vesinikku.

Püsivärviga saab heledamaks värvida ainult naturaalset tooni juukseid, kui juuksed on eelnevalt värvitud, saab heledamaks ainult blondeerides. Blondeerija on piisavalt äkiline ja kange aine, et seda vastava vesinikuga segades saab kasutada ka tehispigmentide eemaldamiseks juustest. Siinkohal peab aga arvestama sellega, et blondeerides saab juus keskmisest rohkem ka kahjustada.

Kergvärv jääb juukse pealmistesse kihtidesse, püsivärv tungib sügavale juuksesse ja kinnitab värvipigmendid sinna ning blondeerija suudab eemaldada lisaks naturaalsetele värvipigmentidele ka tehisvärvipigmente. Nime järgi otsustades tundub, et kergvärv ei püsi juustes kaua, kuid päris nii see ei ole. Värv kulub küll mõnevõrra pestes heledamaks, aga kui aeg-ajalt kergvärviga juukseid üle värvida, siis järjest rohkem värvipigmente sinna kinnitub, seda paremini kokkuvõttes värv püsima jääb. Samamoodi kulub ka püsivärv juustest mingil määral maha ning olenevalt juuksetüübist püsib teinkord kergvärv isegi paremini peal kui püsivärv. Kuid seda, milline värv just Sinu juuksetüübile kõige paremini sobib, oskab juba professionaalne juuksur soovitada.

Toonijad on kõige lihtsamad, kergemad ja juuksesõbralikumad värviandjad üldse. Neid ei segata vesinikuga, need on tavaliselt kas palsami, vahu või vedeliku kujul. Need kantakse puhastesse pestud niisketesse juustesse ja kammitakse ning muditakse peas laiali ning on mõeldud kerge tooni ja läike andmiseks või siis olemasoleva värvi värskendamiseks. Toonitud juukstel kulub värv iga pesuga heledamaks ning on paarikümne pesu järel juuksest täiesti kadunud.

Naturaalse hennaga on võimalik saavutada heledat oranžikat tooni. Kui pakendi peal olev infoleht lubab pruuni või musta, siis on sinna juba kunstlikke värvaineid lisatud. Hennaga värvides tuleb aga arvestada sellega, et eelnevalt hennaga värvitud juustele ükski teine värv peale ei hakka, mis tähendab seda, et ainuke lahendus on väljakasvatamine.

Juuksehooldustooteid tuleks aeg-ajalt vahetada. Üldiselt on hea juuksehooldustooteid aeg-ajalt vahetada, sest liiga kaua samu tooteid kasutades harjuvad juuksed nendega ära. Ideaalne oleks, kui kodus on alati kahte erinevat sorti šampooni ja kahte erinevat sorti palsamit, siis saab nendega vaheldumisi pesta.

Kui juuksed kipuvad kiiremini mustaks minema ega saagi nagu enam korralikult puhtaks, siis see on märk sellest, et juuksed on väsinud kasutuselolevatest toodetest ning aeg oleks šampooni ja/või palsamit vahetada.

Viimistlusvahenditest võiks eelistada profitooteid. Nii nagu šampooni ja palsami puhul, võiks ka viimistlusvahenditest eelistada profitooteid, sest poetooted sisaldavad halbu silikoone ja aineid, mis kogunevad juustele ja mida saab välja pesta ainult professionaalse sügavpuhastava šampooniga.

Kogemused on näidanud, et mõned poes müüdavad viimistlusvahendid lausa sulatavad juukseid pikemal kasutamisel ning tihtipeale poes müüdavaid vahasid ei ole võimalik ka mitmekordse sügavpuhastava pesuga juuksest päris eemaldada..

Dušigeel ei asenda šampooni! Kuna peanaha ph tase on keha ph tasemest väga erinev, siis dushigeeliga pea pesemine tekitab tihtipeale kõõma ja muid ebameelivaid peanaha probleeme nagu sügelemine, kihelemine, vistrikud, juuste väljalangemine jms. Samas aga šampooniga võib keha alati pesta, sest šampoon on õrna toimega ega mõju nahale kuidagi halvasti.

Juuksed annavad alati esimesena märku, kui organismis on midagi valesti. Stress ja terviseprobleemid peegelduvad tihtipeale esmalt juustest. Juuksed muutuvad tuhmiks, hakkavad ebaloomulikult palju välja langema (normaalne on päevas kuni 100 karva) ja katkema, näivad elutud, ning tuhmid.

Ka antibiootikumide ja erinevad hormoonravimide tarvitamine halvendavad juuste seisukorda ning pikaajalisel kasutamisel võivad juuksed hakata murduma või katkema. Samamoodi juhtub, kui peetakse dieeti või ei toituta korralikult. Kui juuksed ei saa toiduga piisavalt vitamiine, siis muutuvadnad nad nõrgaks. Ka suitsetamine pole juuste seisukohast hea – see on väga tihti kroonilise kõõma tekitajaks. Seega terved juuksed peegeldavad tervislikku toitumist ja tervislikku eluviisi.

Samas, ei saa me ka normaalse toitumisega tihtipeale piisavalt vitamiine, sest iga organism vajab erinevas koguses erinevaid vitamiine. Siin saame nõu anda niipalju:
a) kui on probleeme juuste ja peanaha kuivusega – süüa lisaks omega kalaõli;
b) kui juukseid langeb liiga palju välja – on tihtipeale c-vitamiini, kaltsiumi, raua või foolhappe puudus;
c) kui juuksed on nõrgad ja kasvavad aeglaselt – aitavad kaltsium ja magneesium.

Seega, kui välispidiselt on tehtud kõik, et juuste eest parimal moel hoolt kanda, kuid tulemus pole ikka see, mida sooviks, siis tuleks istuda korraks maha ja mõelda, kas ehk seespidiselt võib jääda midagi puudu!